+1(514) 937-9445 or Toll-free (Canada & US) +1 (888) 947-9445

Vipul singh

Member
Aug 11, 2011
15
0
Any one here, in this forum, please let me know.. about the meal cost per day for a single person.. meals can be simple nd even junk food.
Any idea !!!!!
 
God gifted you two hands....it will be huge shame if you can't even cook by yourself.
 
this is the best answer ever for this question
 
enfield said:
God gifted you two hands....it will be huge shame if you can't even cook by yourself.

Ithe rakh....mareya thaa sotta...
 
enfield said:
God gifted you two hands....it will be huge shame if you can't even cook by yourself.

mera ki hou :P Menu ta bhanwee chaar hath dedooo fer v ni auna kujh banauna.. lol
 
vipul i am chatting with my very good friend on FB... he just shifted 1 week back.. toronto... he says everything is xpensive.. cook urself.. that will b cheap.. so u have 10-15 days left. just learn some simple dishes..
 
sunny753951 said:
vipul i am chatting with my very good friend on FB... he just shifted 1 week back.. toronto... he says everything is xpensive.. cook urself.. that will b cheap.. so u have 10-15 days left. just learn some simple dishes..

Fitteh Muh ! Tu meri besti kharab kari janda oye
 
well, i know how to cook.. but i wanna know becuz my bro is in germany, where everything is available at very low cost to students.. thats why i wanna know ....
 
In Toronto (were I am living) the average price of an average subway, pizza (slice), shawarma sandwich, etc. is around 5 to 7 dolars (including taxes).

If you want something a litle bit better you will have to pay more than that of course, and convencience stores are expensive.

If you live near of No frills everything is going to be cheaper and better to cook by yourself, but if you're not and you are lazzy (like me xD) prepare to spend some extra money.
 
xenoboy said:
In Toronto (were I am living) the average price of an average subway, pizza (slice), shawarma sandwich, etc. is around 5 to 7 dolars (including taxes).

If you want something a litle bit better you will have to pay more than that of course, and convencience stores are expensive.

If you live near of No frills everything is going to be cheaper and better to cook by yourself, but if you're not and you are lazzy (like me xD) prepare to spend some extra money.
lol, thanks a lot for sharing a "very practical information" with us. Most of us are flying high in Canadian Dreams without realizing the practical aspects of life over there.
 
Vipul singh said:
Any one here, in this forum, please let me know.. about the meal cost per day for a single person.. meals can be simple nd even junk food.
Any idea !!!!!

It is my experience that students are genetically adapted to eat anything (I know this because my daughter is a student).
It is not just about cost, but I do understand that what you spend is very important.

A general rule for Canada.
The amount that you spend money on fast food for seven days, is likely to buy ingredients that will feed you for 10 - 12 days.
So preparing your own food reduces the cost and is better for your health.

Of course, this may be too sensible for some students to listen to :D
 
It is my experience that students are genetically adapted to eat anything (I know this because my daughter is a student).
It is not just about cost, but I do understand that what you spend is very important.

A general rule for Canada.
The amount that you spend money on fast food for seven days, is likely to buy ingredients that will feed you for 10 - 12 days.
So preparing your own food reduces the cost and is better for your health.

Of course, this may be too sensible for some students to listen to Cheesy
many thanks sir .. thanks to all.. i think nw i hv to prepare sme basic utensils... it seemed easy to move there.. but nw real game begins..